Mongolskie dziewczyny w tradycyjnych strojach podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie, 3 marca 2015 r., foto: PAP/EPA/Rainer Jensen |
Ambasadę RP w Ułan Bator zamknięto w 1995 r., reaktywowano 5 lat później i znów zamknięto w 2009 r. Od tego czasu ambasador w Pekinie akredytowany był też w Mongolii. Polskie MSZ właśnie zdecydowało o utworzeniu w tym kraju funkcji ambasadora wizytującego.
Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała na to stanowisko kandydaturę Michała Łabendy. Ma 41 lat, jest absolwentem arabistyki Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Państwowego, ukończył też studia doktoranckie w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się angielskim, niemieckim, rosyjskim, a także kazachskim, arabskim, uzbeckim i jidysz. W latach 1999-2002 pracował w departamencie Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej MSZ. Był również m.in. sekretarzem w ambasadach RP w Taszkiencie i w Waszyngtonie. Od 2010 r. do 2014 r. był polskim ambasadorem w Baku.
Posłowie chcieli dowiedzieć się od reprezentanta MSZ, dlaczego w Mongolii wciąż nie ma stałej ambasady i zamiast niej została wprowadzona formuła ambasadora wizytującego. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik wymienił kilka powodów wcześniejszego zamknięcia placówki – niskie obroty handlowe, mało aktywne relacje gospodarcze i polityczne na tle innych państw – i podał przyczyny obecnej zmiany podejścia: obroty handlowe w ostatnim okresie uległy znaczącemu wzrostowi ze względu na odkrycie surowców naturalnych, a Mongolia w ostatnich kilku latach odnotowuje jeden z bardziej znaczących wzrostów w regionie.
W Ułan-Bator znajduje się Konsulat Honorowy RP. Jak powiedział wiceminister, w związku ze stopniowym wzrostem obrotów handlowych i intensyfikacji kontaktów politycznych postanowiono nie utrzymywać akredytacji z Pekinu ambasadora RP, ale stworzyć dodatkowe stanowisko ambasadora wizytującego RP. Ambasador wizytujący nie ma siedziby w kraju akredytacji, tylko w siedzibie MSZ i regularnie, zazwyczaj kilka razy w roku, odwiedza kraj urzędowania. Konrad Pawlik podkreślił, że po ocenie działania ambasadora wizytującego zostanie podjęta decyzja o możliwości reaktywowania stałej ambasady w Mongolii. Mamy nadzieję, że wkrótce ta placówka powstanie – powiedział.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz