czwartek, 3 lipca 2008

Mongolia w stanie wrzenia

Wiele osób zostało rannych w skutek zamieszek, które rozpętały się w stolicy Mongolii po ogłoszeniu wyników wyborów (Fot. Gerry Shih ASSOCIATED PRESS)
Pięć osób zginęło, ponad 300 rannych, spalone budynki rządowe, armia na ulicach. Tak wygląda Mongolia po wyborach parlamentarnych
Wczoraj w Ułan Bator na ulicach roiło się od wojskowych patroli. - Policja nie daje sobie rady z demonstrantami, musieliśmy wysłać armię - mówił minister sprawiedliwości Tsend Munkh-Orgil, kiedy ogłaszał wprowadzenie godziny policyjnej w całym kraju. W Mongolii jest też czterodniowy stan wyjątkowy, nie można sprzedawać alkoholu.

We wtorek ośmiotysięczny tłum zwolenników Partii Demokratycznej, która według wstępnych szacunków przegrała niedzielne wybory parlamentarne, podpalał samochody, atakował policję. Policja odpowiedziała gumowymi kulami i gazem łzawiącym, ale demonstrantów było tylu, że stolica pogrążyło się w chaosie.

Do protestów zagrzewał lider Partii Demokratycznej Tsakhia Elbegdorj. - Wszyscy głosowali na nas, a wyniki wyborów zostały sfałszowane - mówił zwolennikom.

Ze wstępnych danych komisji wyborczej wynika, że w wyborach do Wielkiego Churału wygrała postkomunistyczna Mongolska Rewolucyjna Partia Ludowa, która rządziła od 1921 do 1996 roku. W 2000 r. wróciła do władzy i rządzi do dziś. Jej liderzy twierdzą, że wybory były uczciwe. Podobnie piszą dziennikarze BBC, powołując się na obserwatorów.

Demokraci nie chcą się pogodzić z porażką i wyprowadzili ludzi na ulice. W zamieszkach spłonęły m.in. siedziba postkomunistów i pałac kultury podarowany Mongolii przez ZSRR. Spłonęły m.in. bezcenne kolekcje dzieł sztuki.

Mongolia ma blisko 3 mln mieszkańców, a pierwsze demokratyczne wybory przeprowadziła w 1992 roku. Jest jednym z najsłabiej zaludnionych i najuboższych krajów w Azji, jednak dzięki surowcom dziś jest w centrum uwagi. Tradycyjnie gospodarka Mongolii opiera się na rolnictwie i hodowli, ale złoża miedzi, węgla, złota i uranu to dziś jedno z największych bogactw. Łakomym okiem patrzą na nie przede wszystkim Chiny, a także Rosja.

Dzięki doskonałej koniunkturze i wysokim cenom surowców gospodarka mongolska rosła przez ostatnie cztery lata szybko, ale nierównomiernie. Pojawiła się nowa klasa ludzi bardzo bogatych, którzy dorobili się na surowcach. Spór o to, jak czerpać zyski z kopalnictwa i jak dzielić się nimi z firmami z zagranicy, podzielił obie partie w wyborach.
Mongolia w stanie wrzenia

Brak komentarzy:

Польш

Etykiety

1975 1976 1977 3 maja Adiya Ganbaatar Ambasador Mongolii Ambassador archeologia Ardente Sole ASEM baabar Balet Dworski barsbold Boże Narodzenia concert deklaracja documents Dzień Flagi Dzień mongolski Dzień Niepodległości expo-2022 fb festiwal Film dokumentlny forum Frédéric Chopin Fundacja dla Zdrowia historia Katyń konferencja Kraków Krzysztof Zanussi Kultura Latvia Lech Wałęsa Legnica Legnickie Pole Łódź Michał Łabenda Ministry for Foreign Affairs music Narodowe Święto Niepodległości Ossendowski Polish Lessons Pomnik prasa Premier Beata Szydło Prezydent RP Sąd Arbitrażowy słownik Słuchacz studiów podyplomowych smolensk sport spotkanie sylwester Syndicate talk T.Otgonbayar Tajemnica twierdzy szyfrów the Independence day of Mongolia - 12.29 turyst tv UEFA Ulaanbaatar International Film Festival visa wideo Wielkanoc Województwo wielkopolskie Айлчлал ардын ур­ла­г Аялал Аялгуут солир Б.Ерэнтэй Б.Лхагважав Б.Магванжав баабар бага хурал баримт бичиг Бархасын ДОРЖ Бат хаан Бизнес Д.Баттөмөр Ерөнхий сайд Кино МонПол клуб Музей мэдээ Наадам намтар Ном О.Дарамбазар О.Эрдэнэцогт Оюутан Өдөрлөг П.Алтанцэцэг С.Хөдөлмөр Соёл Т.Отгонбаяр Түүх Урлаг Уулзалт үзэсгэлэн Хэвлэл Чухалхүү шагнал Шинжлэх ухаан Эдийн засаг