środa, 16 stycznia 2013

Mongolia. Szanse wejścia na najbogatszy na świecie rynek górniczy

Najbliższe dwa lata zadecydują, kto będzie uczestniczył w mongolskim boomie górniczym i kto na nim zarobi - powiedział PAP Thomas Trappe, doradca największego mongolskiego konsorcjum górniczego MAK.
W 2015 w Mongolii zostanie uruchomiona kopalnia węgla na największych na świecie złożach tego surowca, do tego czasu rozdane zostaną najważniejsze licencje górnicze.

Mongolskie władze do inwestowania zachęcają także polskie firmy. W dniach 20-22 stycznia oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorj.

Thomas Trappe uważa, że jeżeli do tego czasu światowi giganci nie zainwestują w rynek górniczy w Mongolii, to potem nie zajmą już na nim strategicznej pozycji. "To samo dotyczy małego i średniego biznesu. Wchodzi on tu obok wielkiego kapitału i często jest z nim powiązany. Po ukształtowaniu się rynku trudno będzie innym znaleźć swoją niszę" - dodał.

Mongołowie najwięcej nadziei na rozwój gospodarczy wiążą z inwestycją górniczą w Tavan Tolgoi, gdzie są najbogatsze na świecie złoża węgla. W ocenie Trappe'a ten nowy gigantyczny projekt może wspomóc mongolską gospodarkę. Wcześniej taki efekt osiągnięto po uruchomieniu kopalni w Oyu Tolgoi.

Zasoby złoża w Tavan Tolgoi szacowane są na 6,4 mld ton, z czego ponad 30 proc. stanowi węgiel koksujący, reszta to węgiel energetyczny. Przy założeniu, że w 2015 r. wydajność kopalni - położonej 50 km od granicy Chin - wyniesie 15 mln ton rocznie, jej zasoby wystarczą na co najmniej 400 lat.

Większość produkcji przeznaczona będzie na eksport do Chin, dlatego duże zainteresowanie inwestycją w ten projekt wykazują przedsiębiorstwa chińskie - podał Trappe.

Na górnictwo przypada ponad 20 proc. PKB Mongolii, który wynosi 13,3 mld dol. Surowce mineralne stanowią ponad 90 proc. eksportu i mają 70-proc. udział w krajowych dochodach z tytułu podatków. Z badań geologicznych wynika, że w kraju jest 80 pokładów różnych pierwiastków nadających się do przemysłowego wydobycia, w tym również pierwiastków ziem rzadkich. Do 2011 r. największy udział w eksporcie surowców kopalnianych miały rudy miedzi, a od 2012 r. na pierwszym miejscu jest węgiel energetyczny i węgiel koksujący.

Przemysł wydobywczy przyciąga najwięcej inwestycji zagranicznych, których wartość szacowana jest na 22 mld dol. Najwięcej kapitału napłynęło do Mongolii z Chin, Kanady i Australii.

Ch.Otgochuluu, dyrektor Wydziału Planowania Strategicznego Ministerstwa Górnictwa, ocenia, że w najbliższej przyszłości w mongolskim eksporcie nadal będzie dominował węgiel, chociaż spory udział będą miały też miedź i złoto.

Zdaniem Otgochuluu największą przeszkodą w eksploracji złóż pierwiastków ziem rzadkich jest brak przepisów regulujących ich wydobycie. Przemysłowa eksploatacja związana jest z zagrożeniem dla środowiska naturalnego, a przy obecnym stanie prawa nikt nie chce podejmować się prac wydobywczych, może bowiem ponieść z tego tytułu trudne do przewidzenia kary finansowe, związane z naprawą szkód górniczych.

Rząd mongolski pracuje nad nowym prawem górniczym, które zostanie uchwalone wiosną 2013 r. Ma ono uregulować problemy związane z sektorem wydobywczym, ale i chronić mongolskie bogactwa naturalne.

"Mongolia jest krajem demokratycznym, o gospodarce wolnorynkowej, w której dominuje kapitał prywatny, a największymi naszymi partnerami są sąsiedzi, którzy nie mają ekonomii opartej na takich samych zasadach. W nasze górnictwo najwięcej inwestują ich firmy państwowe. Jeżeli zmonopolizowałyby nasz rynek, zniszczyłyby zdrową konkurencję i byłoby realne zagrożenie zaniżania cen naszych surowców" - podkreślił Otgochuluu.

Dodał, że do niedawna nie było ograniczeń dotyczących wielkości i procentowego udziału kapitału zagranicznego w inwestycjach górniczych. Przepisy z 2012 r. wprowadzają natomiast - wzorowany na Australii - system udzielania pozwoleń przez specjalną komisję rządową na inwestycje w trzech strategicznych sektorach: górnictwie, bankowości i telekomunikacji.

W dniach 20-22 stycznia oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorj. Delegacja mongolska odwiedzi Warszawę i Gdańsk.

Brak komentarzy:

Польш

Etykiety

1975 1976 1977 3 maja Adiya Ganbaatar Ambasador Mongolii Ambassador archeologia Ardente Sole ASEM baabar Balet Dworski barsbold Boże Narodzenia concert deklaracja documents Dzień Flagi Dzień mongolski Dzień Niepodległości expo-2022 fb festiwal Film dokumentlny forum Frédéric Chopin Fundacja dla Zdrowia historia Katyń konferencja Kraków Krzysztof Zanussi Kultura Latvia Lech Wałęsa Legnica Legnickie Pole Łódź Michał Łabenda Ministry for Foreign Affairs music Narodowe Święto Niepodległości Ossendowski Polish Lessons Pomnik prasa Premier Beata Szydło Prezydent RP Sąd Arbitrażowy słownik Słuchacz studiów podyplomowych smolensk sport spotkanie sylwester Syndicate talk T.Otgonbayar Tajemnica twierdzy szyfrów the Independence day of Mongolia - 12.29 turyst tv UEFA Ulaanbaatar International Film Festival visa wideo Wielkanoc Województwo wielkopolskie Айлчлал ардын ур­ла­г Аялал Аялгуут солир Б.Ерэнтэй Б.Лхагважав Б.Магванжав баабар бага хурал баримт бичиг Бархасын ДОРЖ Бат хаан Бизнес Д.Баттөмөр Ерөнхий сайд Кино МонПол клуб Музей мэдээ Наадам намтар Ном О.Дарамбазар О.Эрдэнэцогт Оюутан Өдөрлөг П.Алтанцэцэг С.Хөдөлмөр Соёл Т.Отгонбаяр Түүх Урлаг Уулзалт үзэсгэлэн Хэвлэл Чухалхүү шагнал Шинжлэх ухаан Эдийн засаг