Prezydent Mongolii spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem, fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta |
W poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce rozpoczyna prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż; w Warszawie spotka się z prezydentem, premierem oraz Lechem Wałęsą, weźmie też udział w forum gospodarczym. We wtorek mongolski prezydent odwiedzi Gdańsk.
Ostatnia wizyta w Polsce mongolskiego prezydenta miała miejsce w 1999 roku. Doradca obecnego prezydenta Radvan Bold powiedział, że celem oficjalnej wizyty Elbegdordża jest podtrzymanie tradycyjnie przyjaznych stosunków między oboma krajami i na ich bazie stworzenie płaszczyzny współpracy gospodarczej.
Mongolski prezydent przyjedzie do Polski już w niedzielę, jednak oficjalna część wizyty rozpocznie się w poniedziałek. Tego dnia rano Elbegdordża spotka się z Lechem Wałęsą. Następnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania mongolskiego prezydenta, a następnie rozmowy plenarne delegacji obu krajów. Po tym punkcie zaplanowano konferencję prasową.Elbegdordża złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza; planowane są spotkania z marszałkami Sejmu Ewą Kopacz i Senatu - Bogdanem Borusewiczem oraz premierem Donaldem Tuskiem. Po południu wraz z Bronisławem Komorowskim będzie uczestniczył w Forum Gospodarczym Polska-Mongolia w warszawskim hotelu Sheraton, gdzie obaj prezydenci wygłoszą przemówienia.
W forum mają wziąć udział przedstawiciele kilkudziesięciu firm mongolskich z sektora budowlanego, górniczego, energetycznego i infrastruktury drogowej oraz przedstawicieli mongolskiej administracji. Podczas forum głos zabierze m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
Jak poinformowała strona mongolska, w poniedziałek przewidziane jest również podpisanie szeregu umów między rządami obu państw między innymi ws. współpracy gospodarczej, współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.
Również w poniedziałek prezydent Mongolii wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim o wyzwaniach stojących przed Mongolią w aspekcie sytuacji geopolitycznej i gospodarczej tego kraju. Wieczorem prezydent Bronisław Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć gościa.
We wtorek mongolski prezydent uda się do Gdańska, gdzie odwiedzi Europejskie Centrum Solidarności, a także złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. W planach jest także spotkanie z wojewodą pomorskim. Tego samego dnia Elbegdordż wróci do Warszawy, skąd wyruszy w dalszą podróż do Davos, gdzie będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym.
Podczas wizyty duży nacisk położony zostanie na sprawy gospodarcze. Przedstawiciele strony mongolskiej przekonują, że polski biznes mógłby skorzystać z boomu górniczego w tym kraju i zainwestować w tę gałąź mongolskiej gospodarki. W Mongolii liczą też na współpracę firm przemysłu przetwórczego.
- Mamy dużą nadzieję zainteresować polskich inwestorów, którzy mają doświadczenie w przemyśle górniczym. Oczekujemy od nich współpracy zwłaszcza w zakresie małych i średnich projektów. Myślę, że jest to znakomita okazja do wykorzystania boomu inwestycyjnego w mongolskim sektorze wydobywczym. My chcemy zaprosić kapitał z całego świata i myślę, że jest to również wielka szansa dla zaprzyjaźnionego z nami polskiego biznesu - przekonywał Bold.
Podstawą gospodarki Mongolii jest wydobycie węgla, miedzi i złota. Według danych Ministerstwa Górnictwa sektor wydobywczy wytwarza 22 proc. PKB (13,3 mld dol w 2012 roku). Surowce mineralne mają 89 proc. udziału w całości eksportu kraju i przynoszą 70 proc. przychodów skarbu państwa z tytułu podatków.
Z badań geologicznych wynika, że w kraju jest 80 pokładów różnych pierwiastków nadających się do przemysłowego wydobycia, w tym również pierwiastków ziem rzadkich. Do 2011 r. największy udział w eksporcie surowców kopalnianych miały rudy miedzi, a od 2012 r. na pierwszym miejscu jest węgiel energetyczny i węgiel koksujący.
Choć mongolski przemysł wydobywczy przyciąga najwięcej inwestycji zagranicznych, których wartość szacowana jest na 22 mld dol., to wśród nich nie ma na razie polskich firm wydobywczych. Najwięcej kapitału napłynęło do Mongolii z Chin, Kanady i Australii.
Poza górnictwem ważnym polem współpracy polsko-mongolskiej może być przetwórstwo mięsa i skór. Mongolia jest krajem, którego gospodarka była przez lata oparta na hodowli bydła; do dziś utrzymywane jest stado około 40 mln sztuk. Przemysłowi przetwórczemu brakuje jednak nowoczesnych technologii i w tej dziedzinie - według doradcy mongolskiego prezydenta - istnieją perspektywy współpracy z Polską.
Podstawę polskiego eksportu do Mongolii stanowią produkty spożywcze. Dużym powodzeniem cieszą się w Mongolii polskie przetwory, zwłaszcza ogórki kiszone i konserwowe oraz kompoty i dżemy. Konkurencja na tym rynku jest duża, ale polskie przetwory cenione są za swą jakość.
Trudność w rozwoju biznesowych relacji między Polską a Mongolią może stanowić brak polskiej ambasady w tym kraju. Placówka została zamknięta 31 lipca 2009 roku. w 2011 r. w Ułan Bator otwarto konsulat honorowy RP.
Wizyta Elbegdordża w Gdańsku, a także jego spotkanie z Lechem Wałęsą, związane są z rolą Solidarności i zasługami jej niektórych działaczy we wspieraniu demokratycznych przemian w Mongolii na początku lat 90.
Przedstawiciele opozycjonistów mongolskich przyjechali wtedy do Polski, gdzie otrzymali m.in. wsparcie od solidarnościowego Regionu Mazowsze, w tym od jej działacza Macieja Jankowskiego, który, jak przypomina mongolska ambasada, odwiedził wtedy Mongolię. Obok Wałęsy, to właśnie Jankowski jest uznawany za jedną z legendarnych postaci związanych z przemianami demokratycznymi.
Prezydent Mongolii od poniedziałku z oficjalną wizytą w Polsce
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz