piątek, 18 stycznia 2013

Prezydent Elbegdordż: Polska i Mongolia partnerami gospodarczymi

Mongolia i Polska są do siebie bardzo podobne, ponieważ są pionierami przemian demokratycznych w swoich częściach świata i dlatego mogą być dla siebie wiarygodnymi i dobrymi partnerami gospodarczymi - powiedział PAP prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż.
Od niedzieli prezydent Mongolii będzie przebywać z wizytą w Polsce. Oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek.
W wywiadzie dla PAP Elbegdordż podkreślił, że głównym celem jego wizyty jest podtrzymanie przyjaznych więzi między oboma krajami i na ich bazie zbudowanie związków biznesowych. W tym celu delegacji oficjalnej towarzyszyć będzie grupa 60 biznesmenów, którzy spotkają się z przedsiębiorcami polskimi; przewidziane są też rozmowy w poszczególnych ministerstwach.
"Polska ma bogate doświadczenia w górnictwie, co może być bardzo pożyteczne przy rozwoju naszego sektora wydobywczego. Wielu Mongołów studiowało w Polsce i powinniśmy do tych tradycji wrócić. Od dawna nasze kraje łączą przyjazne związki, które powinniśmy wykorzystać w przyszłości. Mongolia może być oknem na świat dla Polski w Azji, tak jak Polska może stać się naszym przyczółkiem w Europie" - podkreślił prezydent.
Jak dodał, oba kraje podobnie podchodzą do takich wartości jak prawa człowieka, praworządność i samorządność na szczeblu lokalnym. Z osiągnięć Polski w tym zakresie Mongolia chce brać przykład. "Niezależnie od szerokości geograficznej sukces przemian systemowych zależy od wysiłków i potencjału intelektualnego społeczeństwa; pod tym względem Polska zasługuje na najwyższe uznanie i podziw. My idziemy podobną drogą, wytyczając drogę do budowy obywatelskiego państwa w Azji. Mamy wiele wspólnego i wzajemnie możemy się dużo nauczyć" - podkreślił Elbegdordż.

Prezydent zaznaczył, że priorytetem polityki zagranicznej Mongolii są dobre stosunki z dwoma wielkimi sąsiadami: Chinami i Rosją, co oznacza zarówno wielkie wyzwanie, jak i wielką szansę.

"Wielu Mongołów narzeka z powodu braku dostępu do morza. Port jest niczym innym, jak kontaktem z rynkami świata. My je mamy u naszych sąsiadów - to daje nam wielką szansę rozwoju. Oczywiście, otoczenie dwóch wielkich krajów tworzy zagrożenie, ale konsekwentna polityka może je znacznie zniwelować. Musimy stworzyć podstawy takiego systemu, który pozwoli nam pokojowo żyć w zgodzie przez wieki" - tłumaczy PAP Elbegdordż.

W opinii prezydenta bardzo ważne są przyjazne stosunki z krajami europejskimi, które w Mongolii nazywane są sąsiadami trzeciego stopnia. Mongolia ma podpisaną umowę o współpracy z Unią Europejską, jest jedynym członkiem OECD z tego regionu Azji oraz partnerem NATO. W ramach tej organizacji, jako jeden z 20 krajów stowarzyszonych, uczestniczy w procesach pokojowych na całym świecie. Jest obecna w Afganistanie; razem z Polakami żołnierze mongolscy pełnili służbę w Iraku.

Odnosząc się do polityki wewnętrznej, Elbegdordż ocenił: "Siłą naszego społeczeństwa jest łatwość przyjmowania krytyki i wyciągania z niej wniosków. Zarówno ja, jak i parlament, jesteśmy wybrani przez społeczeństwo i musimy mu służyć. Przyjęliśmy zasadę: zero tolerancji wobec korupcji. Mongolia to nie tylko kraj o najszybciej rozwijającej się gospodarce na świecie, ale również dzięki konsekwentnemu tępieniu korupcji nasz kraj jako jedyny na świecie obniżył swoje notowania aż o 26 miejsc w rankingu państw zarażonych korupcją, prowadzonym przez Transparency International. W 2011 roku byliśmy na 120 miejscu, a w 2012 roku zostaliśmy sklasyfikowani na 94 pozycji".

"Mongolski parlament jest zdominowany przez Partię Demokratyczną - pochodzą z niej również prezydent i rząd - i to właśnie dało nam siłę przemian i konsekwentnego wprowadzania demokracji. Nie stało się to nagle, pracowaliśmy nad tym cierpliwie od 23 lat" - przypomniał prezydent.

Elbegdordż odwiedził Polskę w 1989 roku; spotkał się wówczas z Lechem Wałęsą. Wspominając tę wizytę mówi: "Moim wielkim pragnieniem było przyjechać do Warszawy, bowiem w naszym kraju tworzyliśmy również nowy system i wtedy Polska była dla nas wielkim nauczycielem i wzorcem. Solidarność była przykładem jak można w sposób pokojowy dokonać zmian ustrojowych. Przyjechałem z grupą naszych parlamentarzystów i fachowców, żeby nauczyć się jak formułować żądania demokracji, co zmieniać i w jakiej kolejności. Potem wiosną 1989 przyjechała do Ułan Bator delegacja Solidarności i pod jej kierunkiem przygotowaliśmy kampanię wyborczą, łącznie z drukowaniem plakatów, które były bardzo podobne do polskich".

Także w programie obecnej wizyty jest spotkanie mongolskiej delegacji z Lechem Wałęsą.

W Ułan Bator rozmawiał Jacek Wan: Prezydent Elbegdordż: Polska i Mongolia partnerami gospodarczymi

Brak komentarzy:

Польш

Etykiety

1975 1976 1977 3 maja Adiya Ganbaatar Ambasador Mongolii Ambassador archeologia Ardente Sole ASEM baabar Balet Dworski barsbold Boże Narodzenia concert deklaracja documents Dzień Flagi Dzień mongolski Dzień Niepodległości expo-2022 fb festiwal Film dokumentlny forum Frédéric Chopin Fundacja dla Zdrowia historia Katyń konferencja Kraków Krzysztof Zanussi Kultura Latvia Lech Wałęsa Legnica Legnickie Pole Łódź Michał Łabenda Ministry for Foreign Affairs music Narodowe Święto Niepodległości Ossendowski Polish Lessons Pomnik prasa Premier Beata Szydło Prezydent RP Sąd Arbitrażowy słownik Słuchacz studiów podyplomowych smolensk sport spotkanie sylwester Syndicate talk T.Otgonbayar Tajemnica twierdzy szyfrów the Independence day of Mongolia - 12.29 turyst tv UEFA Ulaanbaatar International Film Festival visa wideo Wielkanoc Województwo wielkopolskie Айлчлал ардын ур­ла­г Аялал Аялгуут солир Б.Ерэнтэй Б.Лхагважав Б.Магванжав баабар бага хурал баримт бичиг Бархасын ДОРЖ Бат хаан Бизнес Д.Баттөмөр Ерөнхий сайд Кино МонПол клуб Музей мэдээ Наадам намтар Ном О.Дарамбазар О.Эрдэнэцогт Оюутан Өдөрлөг П.Алтанцэцэг С.Хөдөлмөр Соёл Т.Отгонбаяр Түүх Урлаг Уулзалт үзэсгэлэн Хэвлэл Чухалхүү шагнал Шинжлэх ухаан Эдийн засаг