niedziela, 20 października 2013

Prezydent udaje się do Mongolii i Korei Południowej

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w niedzielę z wizytą do Mongolii i Korei Południowej. Główne tematy rozmów, to inwestycje i współpraca gospodarcza; prezydent weźmie m.in. udział w forach gospodarczych w obu krajach.
Prezydentowi towarzyszyć będzie żona Anna Komorowska, a także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz przedstawiciele polskiego biznesu.
W poniedziałek w Ułan Bator Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem, premierem i przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego (parlamentu) Mongolii. Prezydent weźmie też udział w polsko-mongolskim Forum Gospodarczym.
Minister Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że główny cel wizyty prezydenta, to stworzenie korzystnego klimatu dla polskich przedsiębiorstw, które chcą prowadzić działalność gospodarczą i inwestować w Mongolii. Jak ocenił, Forum Gospodarcze może być platformą budowania kontaktów biznesowych, które mają służyć pobudzaniu zainteresowania rozwojem współpracy gospodarczej między oboma krajami.


Przypomniał, że Mongolia to kraj bardzo bogaty w surowce naturalne. - Obecnie wiele firm z całego świata stara się o intratne kontrakty na rynku mongolskim, o wydobywanie mongolskich surowców naturalnych biją się dziś światowi potentaci - podkreślił. Jak dodał, w składzie delegacji biznesowej towarzyszącej prezydentowi będą liczni przedstawiciele firm zainteresowanych eksportem do Mongolii, wspólną z firmami mongolskimi ekspansją w rejonie Azji, a także firm z branży wydobywczej.
Jaromir Sokołowski poinformował, że w trakcie wizyty - w obecności prezydentów - zostanie podpisana deklaracja pomiędzy resortem gospodarki, a ministerstwem górnictwa Mongolii o współpracy w zakresie górnictwa i maszyn górniczych.
Minister podkreślił, że eksport jest dziś kołem zamachowym polskiego wzrostu gospodarczego. - Stąd wzmożone zainteresowanie prezydenta tworzeniem dobrego klimatu dla polskiego biznesu na obiecujących rynkach poza Europą - dodał. Przypomniał, że oba kraje wiąże umowa o współpracy gospodarczej podpisana w obecności prezydentów Polski i Mongolii w styczniu 2013 roku.
Po wizycie w Mongolii prezydent uda się do Korei Południowej, gdzie we wtorek w Seulu będzie rozmawiał z prezydent tego państwa panią Park Geun Hie oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei. Weźmie także udział w szczycie gospodarczym; Bronisław Komorowski złoży również wieniec na Cmentarzu Narodowym (Memorial Tower).
W środę prezydent weźmie udział w otwarciu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu oraz gali "Polsko-Koreańska Noc Biznesu"; spotka się też ze studentami i kadrą Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk.
W planach jest też wizyta w strefie zdemilitaryzowanej Panmundżom między Koreą Południową, a Północną, gdzie prezydent ma rozmawiać z południowokoreańskimi i amerykańskimi wojskowymi; złoży również wizytę w obozie Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Oba państwa koreańskie od czasu konfliktu zbrojnego w latach 1950-53 pozostają w stanie wojny. Od 1979 odbywają się okresowo rozmowy w sprawie zjednoczenia.
Minister Sokołowski zapewnił PAP, że Korea Południowa, to bardzo ważny partner dla Polski, m.in. ze względu na potencjał gospodarczy i inwestycyjny, jak i polityczny. Minister zaznaczył, że Korea Płd. jest drugim po Japonii największym inwestorem azjatyckim w naszym kraju. - Prezydent będzie przekonywał koreańskich partnerów do kolejnych inwestycji w Polsce, tak aby doszło do podniesienia poziomu obrotów handlowych pomiędzy naszymi krajami - powiedział.
- Prezydent będzie chciał wyrazić zainteresowanie pogłębieniem współpracy w zakresie innowacji i napływu koreańskiego know-how do Polski. Celem jest również współpraca na rzecz modernizacji Polski przy wykorzystaniu doświadczeń transformacji gospodarczej Korei - powiedział minister.
Jaromir Sokołowski poinformował, że w trakcie wizyty zostaną podpisane umowy o współpracy w dziedzinie obronności oraz protokół aktualizacyjny umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Według ministra Sokołowskiego, prezydent przypomni też o wieloletnim, istotnym zaangażowaniu Polski w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei, powołanej w 1953. - W tym roku mija 60. rocznica powołania tej komisji, prezydent chce, aby jego wizyta w Panmundżom nawiązywała do udziału Polski w procesie pokojowym między dwoma państwami koreańskimi - zaznaczył.
Jak dodał, prezydent będzie też zabiegał o poparcie Korei Południowej dla zaangażowania Polski na forach międzynarodowych, m.in. dla kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. (PAP, inf. własna)
Prezydent udaje się do Mongolii i Korei Południowej

Brak komentarzy:

Польш

Etykiety

1975 1976 1977 3 maja Adiya Ganbaatar Ambasador Mongolii Ambassador archeologia Ardente Sole ASEM baabar Balet Dworski barsbold Boże Narodzenia concert deklaracja documents Dzień Flagi Dzień mongolski Dzień Niepodległości expo-2022 fb festiwal Film dokumentlny forum Frédéric Chopin Fundacja dla Zdrowia historia Katyń konferencja Kraków Krzysztof Zanussi Kultura Latvia Lech Wałęsa Legnica Legnickie Pole Łódź Michał Łabenda Ministry for Foreign Affairs music Narodowe Święto Niepodległości Ossendowski Polish Lessons Pomnik prasa Premier Beata Szydło Prezydent RP Sąd Arbitrażowy słownik Słuchacz studiów podyplomowych smolensk sport spotkanie sylwester Syndicate talk T.Otgonbayar Tajemnica twierdzy szyfrów the Independence day of Mongolia - 12.29 turyst tv UEFA Ulaanbaatar International Film Festival visa wideo Wielkanoc Województwo wielkopolskie Айлчлал ардын ур­ла­г Аялал Аялгуут солир Б.Ерэнтэй Б.Лхагважав Б.Магванжав баабар бага хурал баримт бичиг Бархасын ДОРЖ Бат хаан Бизнес Д.Баттөмөр Ерөнхий сайд Кино МонПол клуб Музей мэдээ Наадам намтар Ном О.Дарамбазар О.Эрдэнэцогт Оюутан Өдөрлөг П.Алтанцэцэг С.Хөдөлмөр Соёл Т.Отгонбаяр Түүх Урлаг Уулзалт үзэсгэлэн Хэвлэл Чухалхүү шагнал Шинжлэх ухаан Эдийн засаг